ayder turu

Kaçkarlar konum olarak dünyada ender özellikte bulunan dağlardır. Ekolojik ve endemik yapısıyla turizm açısından dünyaya kapılarını açmıştır. Kaçkarların eteklerinden doğup Karadeniz’e dökülen Fırtına Deresi aynı zamanda vadiye de ismini vermiştir. Fırtına Vadisinde yaşam, Karadeniz kültürünü en güzel taşıyan bölgelerden biridir. Kaplıca tesisleriyle turizm merkezi haline gelen Ayder Yaylası, şelaleleriyle, yayla evleri ve yamaçlarıyla ruhunuzu dinlendireceğiniz en güzel seçim. Rize’ye olan mesafesi 90 km.

Tur boyunca gezilecek yerler:

Fırtına Vadisi
Şenyuva/Çinçiva Köprüsü
Sevdaluk dizisi çekim alanı
Zilkale
Ayder Yaylası

ayder turu

Turun içeriğinde sadece Ayder mi var? Tabiki hayır…. Geleneksel olarak yaptığımız Günübirlik Ayder Turumuzu; Fırtına Deresi üzerinde bulunan Tarihi Taşkemer köprüler, Zipline (Tel Üzerinde Uçma Aktivitesi), Şenyuva (Çinçiva), Palovit Şelalesi, Zilkale gezileri ile zenginleştirdik.

TUR PROGRAMI : 


Karadeniz sahil şeridi üzerinde bulunan Çayeli, Pazar,  Ardeşen ilçelerinden  son olarak Atmaca Heykeli yanında son katılımcılıları aldıktan sonra  karşımıza Kaçkar Dağlarını aldığımız muhteşem manzara ile Fırtına Vadisine giriyoruz. Vadinin muhteşem doğal ambianzı eşliğinde ilerlerken etrafımızda bulunan, birbirinden uzak Rize mimarisi ile süslenmiş evleri görünce çok etkileneceksiniz.

Fırtına Vadisi üzerinde turumuzun ilk mola noktası olan Timisvat Köprüsü (Osmanlı Köprüsü)’nde duruyoruz. 18. yüzyılda osmanlılar tarafından yapılan Timisvat Köprüsünün zemini taş döşemeli, korkulukları ve gövdeside kesme düz taştan yapılmıştır. Köprünün ihtişamında fotofraf çektirebilir ayrıca kalp rahatsızlığınız yoksa Zipline (Tel üzerinde uçmak) aktivitesine de katılabilirsiniz. ”Kaz uçarda Laz uçmaz mı?” 
 
ayder turu
 
Vadi boyunca devam ederek Rizenin en az nüfuslu, bir o kadarda bozulmamış yapısıyla otantik Çamlıhemşin ilçesine çok kısa uğradıktan sonra yolun sağından Çat Vadisine giriyoruz. Aracımızla dere boyu muhteşem manzara eşiliğinde yavaş yavaş ilerlerken karşımıza bir çok televizyon dizi ve sinemalarının çekildiği Şenyuva Köyü çıkıyor.

Çinçiva kahvesinde Şenyuva Köprüsü manzarası ile enfes organik çayın tadına bakarken, günün en güzel karelerini fotoğraflayarak bu anı ölümsüzleştiriyoruz. Yaklaşık 30 dakika olarak ayırdığımız Şenyuvadan ayrılarak devam ediyor ve Zilkale’ye geliyoruz. Tabi Zilkale’ye gelmeden Kaleyi ilk gördüğümüz noktadan aracımızı durduruyor ve fotoğrafını çekiyoruz.

Zilkale denizden yaklaşık 750 metre yüksekliktedir. Vadinin beline kurulduğundan aşağıdan akan fırtına deresinden yüksekliğide tam 100 metredir. 14. yüzyılda Rumların Kommenos Krallığı döneminde yapılan Zilkale üzerine çıktığınızda kendinizi adeta bir kartal yuvasında hissedeceksiniz.
 
ayder turu

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede Türkiyenin en görkemli Kalesi Zilkale seçilmiştir. Zilkaleyi yılda yaklaşık 400 bin kişi ziyaret etmektedir. Zilkaleden ayrılıyoruz yolumuza devam ederken buseferki durağımız Palovit Şelalesi….
 
Karadenizin en yüksel debili şelalelerinden olan Palavit Şelalesi 15 metre yüksekten akmaktadır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde, etrafı tamamiyle gür ormanlarla kaplı olan şelaleyi karşısında bulunan plartformdan izleyebiliyor dileyen misafirlerimiz köpük köpük akan çağlayanın altında oluşan gölün kenarına inebilirler.

Palovit Şelalesinde yaklaşık 30 dakika kaldıktan sonra geri dönüyor tekrar Çamlıhemşin ilçesine geliyoruz.

Buradan Hala deresi boyunca Ayder Yaylası yoluna giriyoruz. 30 dakikalık mis kokulu cennet yeşili ladin ormanları arasında derenin gür sesi altında yaptığımız yolculuktan sonra bütün ihtişamıyla  karşımızda dünyanın en güzel yerlerinden olan Ayder Yaylası çıkıyor. Ayder Yaylasında bizleri tulum ile oynanan horon halkaları karşılıyor. 
 
ayder turu

Denizden 1220 metre yükseklikle bulunan  Ayder Yaylası içerisinden geçen Kavrun deresi, etrafını kaplayan çam ormanları ile bölgenin oksijen deposu durumuda… Gelintülü Şelalesi, Kalegon ve Treekink parkurunda yürüyüşlerle şehrin sitresini ve negatif elektriğini toprağa veriyoruz…. 

Saat 18 sularında Ayder Turumuzu sonlandırıyoruz ve geldiğimiz yol güzergaından Rize’ye dönüyoruz.  
 
Bunlar ve daha fazlası için sizleri de Ayder Turumuza davet ediyoruz. Bölgenin en güçlü firması Ayala Tour ile Günübirlik veya Konaklamalı Ayder Turuyla Ayder’e hiç gitmedim demeyin…
 
ayder turu
  • CANLI DESTEK HATTIMIZDAN BİZE HEMEN ŞİMDİ YAZABİLİR, AYDER TURU HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR REZERVASYON YAPTIRABİLİRSİNİZ…